Politechnika Warszawska stworzyła sztuczną pszczołę
Politechnika Warszawska jest miejscem, gdzie w ostatnim czasie powstaje wiele ciekawych innowacji, mogących znacząco polepszyć codzienne życie ludzi. Tym razem naukowcy postanowili pomóc dzikim zapylaczom i stworzyli sztuczną pszczołę.
B-droid jest pierwszym tego typu robotem na świecie. Całkowicie samodzielny, potrafi poruszać się między grządkami, odnajdywać rośliny i przenosić pyłek. Sztuczną pszczołę przetestowano na uprawach truskawek i czosnku oraz na rzepaku. W trakcie odbywających się testów nie zniszczyła ona roślin.
Twórcą B-droida jest dr inż. Rafał Dalewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. Jak mówi, naukowcom udało się zbudować demonstrator autonomicznego urządzenia, który samodzielnie potrafi znaleźć kwiat, zebrać z niego pyłek i przekazać ten pyłek na znamię tego samego kwiatu lub rośliny z tego samego gatunku. Stworzenie robota wymagało współpracy specjalistów z wielu dziedzin: aerodynamiki, robotyki, elektroniki, mechaniki i biologii.
B-droid przesuwa się nad uprawą i wykonując ruchy miotełką przenosi pyłek między kwiatami. Samo urządzenie jest jeżdżące, bo te latające wymagają bardziej zaawansowanych rozwiązań, co nie zmienia faktu, że trwają obecnie prace nad niewielkim tego typu rozwiązaniem. Naukowcy muszą jeszcze przeanalizować efektywność testów.
Robot odciąży pszczoły, a dodatkowo, dzięki niemu, będzie można lepiej kontrolować proces zapylania. Tego typu pomoc się przyda, bo w ostatnich latach można zaobserwować masowe wymieranie dzikich zapylaczy. Zanieczyszczenie środowiska, grzyby, wirusy, pasożyty, a także działalność człowieka wpływają znacząco na ten fakt. Chociaż człowiek stara się pszczołom pomagać – buduje domy dla dzikich zapylaczy, tworzy pasieki miejskie – to owady wciąż wymagają troski. Ponad jedna trzecia roślin uprawnych i ok. 90% dziko rosnących wymaga zapylenia. Nie bez powodu mówi się, że jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata życia (Einstein).
Urządzenie B-droid, stworzone na Politechnice Warszawskiej, pomoże pszczołom w ich pracy, a także, co ważne, odciąży je w najbardziej niebezpiecznych zadaniach. Robota wykonano w ramach projektu badawczego: Autonomiczny układ do mechanicznego zapylania roślin. Był on prowadzony w latach 2012-2015, zaś jego wartość to 1 171 850 złotych. Obszarem wsparcia był LIDER.
Źródło informacji: Politechnika Warszawska, Forbes
Źródło zdjęcia: Politechnika Warszawska
________________________________________________
Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.